Szkolenia

dla personelu medycznego

Strefa dla rodzica

niezbędnik informacyjny

Dla partnerów

reklamuj się z nami

DIETA matki karmiącej

KARMIENIE PIERSIĄ choć wydaje się bardzo trudne i uciążliwe w praktyce takie nie jest!!!

Warto jednak zaczerpnąć nieco wiedzy na jego temat, by uniknąć niepotrzebnych błędów, które to w efekcie właściwie dopiero wtedy, przyczyniają się do powstania problemów. Problemy często występujących trudnych początków omówiliśmy na stronie TRUDNE POCZĄTKI, teraz zajmijmy się DIETĄ Mamusi Karmiącej.

Nie dajcie sobie wmówić, że karmienie piersią to same wyrzeczenia i poświęcenia tego co najlepsze... Trzeba na wszystko spojrzeć z racjonalnej i z optymistycznej strony. Karmienie piersią to nie choroba tylko cudowny dar natury, który musimy jak najlepiej wykorzystać.

Owszem nie wszystko możemy jeść, ale tylko dlatego, że to jest po prostu niezdrowe, nie tylko dla dziecka, ale także dla Ciebie. Bo, czy różnego rodzaju smażone frytki, hamburgery, chipsy są zdrowe?! NIE!!! i dlatego podczas karmienia piersią powinnaś ich unikać. To wpłynie dodatkowo korzystnie na Twoją sylwetkę. Omijając w diecie tego typu „smażonki” szybciej zrzucisz zbędne kilogramy, więc laktacja Ci tylko pomoże.Do produkcji mleka organizm wykorzystuje dodatkowo zgromadzone w okresie ciąży nadmierne zapasy tkanki tłuszczowe, czy to nie wspaniałe?!

Poza tym jedz powoli raczej wszystko:

 • Więcej potraw gotowanych niż smażonych to fakt, ale znowu pamiętaj, że to zdrowsze! NAJWAŻNIEJSZA jest zawsze obserwacja dziecka po karmieniu piersią. To Ono daje znaki czy toleruje to co jesz i czy Mu smakuje. Jeżeli w okresie ciąży jadłaś dużo czosnku, ostrych przypraw, może i teraz nie będzie ten smak przeszkadzał dziecku. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku jest dozwolone. 
 • Jeśli kochasz młodą kapustkę zjedz jej trochę, no jasne, że nie najadaj się do woli, bo zaszkodzisz i sobie i dziecku, po co wzdęcia i ból brzuszka, ale dla smaku, byś nie czuła się „pokrzywdzona" nic się nie stanie.
 • Fasolka także może wywołać wzdęcia i bóle brzuszka, więc posmakuj troszeczkę, resztę zostaw mężowi. 
 • Nowalijki mogą być sypane rożnego rodzaju chemikaliami, by ładnie i szybko rosły, dlatego może w pierwszym okresie dla bezpieczeństwa swojego i Maleństwa odstaw je na później. 
 • Jedz owoce, warzywa, dużo pij wody mineralnej, kompotów, ale pamiętaj NIE ZMUSZAJ SIĘ do picia i jedzenia za dwóch. NIC NA SIŁĘ! To zaburzy Twój komfort psychiczny, a on ma ogromny wpływ na laktację!

Dbaj o ruch na świeżym powietrzu, zdrowo dobieraj świeże pokarmy a wszystko będzie OK!
W Twojej diecie ważne są: jak najmniej przetworzone produkty.
Postaw na naturę, a ona Cię nie zawiedzie.

Urozmaicaj swoją dietę rybami, chudym mięsem gotowanym lub pieczonym, pieczywo tradycyjne zastąp na to z pełnego przemiału, ma więcej zdrowego błonnika. Unikaj podjadania słodyczy, zastąp je zdrową przekąską w postaci suszonych owoców: morele, śliwki, daktyle, rodzynki lub nasionami i orzechami. Zawierają dużo białka i nienasycone kwasy tłuszczowe. O napojach już wspominaliśmy jednak pamiętaj, unikaj gazowanych, ponieważ są po prostu niezdrowe, a Ty przecież zmieniasz swój sposób żywienia, by zainwestować w siebie! Teraz właśnie masz szansę nad tym popracować!
I takiego myślenia się trzymaj!

Na koniec powinnaś zdawać sobie jednak sprawę, że picie mocnej kawy, palenie papierosów i picie alkoholu ma negatywny wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny Twojego Maleństwa. Dziecko może być bardziej pobudzone, płaczliwe i słabiej przybierać na masie. OSZCZĘDŹ MU TEGO! NIE PIJ ALKOHOLU I NIE PAL PAPIEROSÓW! Ale pamiętaj to jest trucizna także dla Ciebie, więc nie zrzucaj winy na laktację! Przeciwnie, ona może Ci POMÓC w podjęciu słusznej decyzji o rzuceniu nałogu! Nie martw się, wypicie słabej kawki zabielonej mleczkiem raz dziennie nie zaszkodzi, wypicie okazjonalnie lampki dobrego czerwonego wina, nie zaszkodzi! MÓWIMY O NAŁOGACH! A TO CO INNEGO!!!
DO GÓRY

Co u nas słychać?

 • Zapraszamy do zapisów - KOŁOBRZEG - VIII Kongres Razem Łatwiej - 1-3.XII.2019 (2019-01-22 11:32:00)

  Serdecznie Zapraszamy do zapisów na VIII Kongres Ogólnopolskiego Programu Edukacji Okołoporodowej Szkoła Matek i Ojców Razem Łatwiej.

  W tym roku spotykamy się w Kołobrzegu 1-3.12.2019, jak wynika z ankiet ewaluacyjnych otrzymanych od uczestników po zeszłorocznym Kongresie, to własnie nad morzem chcecie Państwo by odbył się nasz kolejny Kongres. Dołożyliśmy wszelkich starań, by miejsce naszego Kongresu było jak zawsze na najwyższym poziomie. Bo dla Was warto, Wam się to po prostu należy:)

  Liczymy zatem na Was. Jak zawsze akceptujemy płatności w ratach - prosimy tylko o taką informację w mailu po przesłaniu zgłoszenia. Prosimy także o podanie nazwiska/nazwisk koleżanek z jakimi mamy Panie zameldować w pokojach. Informujemy, że pokoje 3 osobowe są duże i przestronne ( salon + sypialnia).

  ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW

  rozwiń
 • WSPOMNIENIA - VII Kongres Zakopane 2018 (2019-01-21 13:33:27)

  To czar wspomnień, VII. już Kongresu, Ogólnopolskiego Programu Edukacji Okołoporodowej, który odbył się w dniach 2-4 grudnia 2018 r w Zakopanem, w przepięknym Hotelu Rezydencja Nosalowy Dwór. Bogata tematyka, wspaniali Wykładowcy i cudowna atmosfera sprawiły, że było to wydarzenie na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym, jak wykazały ankiety ewaluacji, które spłynęły do nas od uczestników. Dziękujemy za zaufanie i docenienie naszego wkładu, zaangażowania i serca jakie oddajemy Wam wszystkim przy organizacji wszelkich wydarzeń Razem Łatwiej.  GALERIA WSPOMNIEŃ  Wykładowcami tegorocznego spotkania byli:

  • Prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska
  • Prof. Barbara Królak-Olejnik
  • Prof. Katarzyna Antosik
  • Dr hab. Dorota Pawlik
  • Dr n.med. Barbara Mazurkiewicz
  • Dr n.o zdr. Monika Jodłowska
  • Dr n.społ. Błażej Kmieciak
  • Lek. Agnieszka Góralska
  • Lek.stom. Karolina Borkowska
  • Mgr Zuzanna Szuperyczyńska
  • Mgr Małgorzata Czarniecka
  • Mgr Joanna Kiełbasińska
  • Kasia Malinowska


  Serdeczne podziękowania dla Partnerów, którymi w tym roku byli:

  Zapraszamy za rok, dołożymy wszelkich starań, by ponownie sprostać Państwa oczekiwaniom.
  rozwiń
 • RODZICIELSTWO Z KULTURĄ - Program spotkania 14.09.2018 Pabianice (2018-08-28 14:50:57)